Sălcuta

Winnica

Sălcuța to rodzinne przedsiębiorstwo winiarskie założone w 1995 r. i znajdujące się w malowniczej wiosce Sălcuța, w południowo-wschodniej części Mołdawii. 

Jedną z głównych rodzinnych wizji jest to, że dobre wino jest produkowane, gdy producent wina ma kontrolę nad całym cyklem produkcyjnym. Sălcuta jako jedna z pierwszych w kraju zorganizowała własną produkcję, aby sadzić i uprawiać własne winorośla, co czyni winnicę jednym z pionierów przemysłu winiarskiego. 

Winiarnia posiada bogate portfolio win zebranych z ponad 400 hektarów własnych rodzinnych winnic, w tym win szczepowych, win o chronionym oznaczeniu geograficznym (ChOG), win dojrzałych oraz unikalnych mieszanek win z odmian wybranych przez utalentowanych winiarzy. Unikalny skład gleby, ograniczona ilość opadów, częste występowanie słońca, a także bliskość Morza Czarnego i Dniestru przyczyniają się do powstania dobrze zbilansowanych win z miejscowych i międzynarodowych winogron, o wspaniałym indywidualnym smaku. 

Wina Sălcuța to oddanie i dbałość o każdy szczegół, stała pielęgnacja gleby i winorośli, oparte na zrównoważonej świadomości, odpowiedzialności społecznej i autentyczności. 

Wino

asconi-1
asconi-2
asconi-3
asconi-4
asconi-5
asconi-6

Campia Moldovei Collection Cabernet Sauvignon

Czerwone, Półsłodkie. Doskonałe wino o eleganckim rubinowym kolorze z delikatnym aromatem wiśni i śliwek. Smak jest pełny i harmonijny, dominują w nim nuty owocowe. Wino dostępne w sieci sklepów: Auchan, ABC, Chata Polska, Chorten, Groszek, Lewiatan, Rabat Detal, Livio.

Campia Moldovei Collection Muscat

Białe, Półsłodkie. Uwodząco delikatne wino o jasnozłotym kolorze. Wyróżnia się unikalnym jasnym aromatem świeżych winogron Muscat i nutami kwiatowymi. Smak jest świeży, owocowy, z przyjemną słodyczą. Wino dostępne w sieci sklepów: Auchan, ABC, Chata Polska, Chorten, Groszek, Lewiatan, Rabat Detal, Livio.

Campia Moldovei Collection Pinot Grigio

Białe, Półwytrawne. Wino o delikatnej i zrównoważonej kwasowości, świeżych aromatach jabłek, bananów, cytrusów i ziół oraz bardzo przyjemnym posmaku. Doskonały jasnozłoty kolor. Wino dostępne w sieci sklepów: Auchan, ABC, Chata Polska, Chorten, Groszek, Lewiatan, Rabat Detal, Livio.

Campia Moldovei Collection Pinot Noir

Czerwone, Półwytrawne. Wino o eleganckim czerwonym kolorze. W bukiecie wyśmienity aromat jagód, wiśni i malin uzupełniony jest nutami przypraw. Smak jest harmonijny z wyrafinowaną strukturą taniny. Wino dostępne w sieci sklepów: Auchan, ABC, Chata Polska, Chorten, Groszek, Lewiatan, Rabat Detal, Livio.

Salcuta Chardonnay

Białe, Wytrawne. Wino, które wyróżnia się jasnosłomkowym kolorem. Delikatne aromaty świeżych brzoskwiń, cytrusów i melona. Dobrze wyważone wino z kremowymi nutami na podniebieniu. Elegancja i osobowość. Wino dostępne w sieci sklepów: Auchan, ABC, Chata Polska, Chorten, Groszek, Lewiatan, Rabat Detal, Livio.

Salcuta Cabernet Sauvignon

Czerwone, Wytrawne. Ambitne wino, które podbija aromatem z intensywnymi nutami czarnych owoców i przypraw. Ma intensywny rubinowo-czerwony kolor. Gustowne, znajdziemy w nim jagody i borówki, a także delikatne nuty świeżo zmielonej kawy. Szlachetna tanina powstała w wyniku selektywnego dojrzewania nadaje winu osobowość, cielesność, ale i delikatną konsystencję o przyjemnym posmaku. Wino dostępne w sieci sklepów: Auchan, ABC, Chata Polska, Chorten, Groszek, Lewiatan, Rabat Detal, Livio.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Więcej informacji na stronie:

www.salcutawine.md

położenie

Położenie winnicy

STEFAN VODA

Jest to region winiarski w południowo-wschodniej części Mołdawii, na małej wysokości nad poziomem morza, który obejmuje tarasy dniestrzańskie. Dominującymi glebami są czarnoziemy węglanowe bogate w mikroelementy, a klimat jest umiarkowanie kontynentalny, z wpływami Morza Czarnego. 10 000 hektarów winnic oferuje zrównoważone wina o bogatym bukiecie i szczególnych cechach. Rara Neagra, ważna i słynna rodzima odmiana dla przemysłu winiarskiego, wywodzi się właśnie z tego regionu. Inne europejskie i czarnomorskie odmiany winorośli, które doskonale przyjęły się w tym regionie to Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec, Saperavi itd.

120 – 160 m nad poziomem morza
450 – 550 mm średnie roczne opady
Słoneczne dni w roku: 310 – 320
9,5-10°C średnia temperatura

GALERIA