Asconi Winery

Winnica

Winnica powstała w 1994 roku i do dziś pozostaje firmą rodzinną. Jej celem jest produkowanie najlepszego wina, przy zachowaniu tradycyjnych metod opracowanych przez przodków oraz przy zastosowaniu najlepszej, dostępnej technologii.

Podstawę win Asconi stanowią najbardziej znane i popularne odmiany winorośli, takie jak: Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc i Muscat. Uprawiane są również inne odmiany, takie jak Riesling, Malbec, Pinot Noir oraz dwie lokalne odmiany Feteasca Alba i Feteasca Neagra, szczepy endemiczne występujące wyłącznie na terenach dawnej Besarabii.

Czerwone wina Asconi są pełne i dojrzewają w 225 litrowych beczkach dębowych lub na dębowych klepkach. Wina białe są zazwyczaj bardzo orzeźwiające i aromatyczne. Wyjątek stanowią wina Chardonnay i Riesling, które są w wyżej wspomnianych beczkach również fermentowane.

Wino

asconi-1
asconi-2
asconi-3
asconi-4
asconi-5
asconi-6

Mołdawska Kraina Merlot

Różowe, Półsłodkie. Bukiet suszonych śliwek, czarnych jagód, z przyjemną słodyczą na finiszu. W smaku dobrze zbalansowane, aksamitnie ewoluujące z owocową nutą. Wino dostępne w sieci sklepów: Max Xavier, Merco, Merkus, Spar, Rossmann, Netto

Mołdawska Kraina Chardonnay

Białe, Półwytrawne. Bukiet brzoskwiń, owoców egzotycznych. W smaku orzeźwiające z lekkim, subtelnym, kwiatowym finiszem. Wino dostępne w sieci sklepów: Max Xavier, Merco, Merkus, Spar, Rossmann, Netto

Casa Terra Pinot Noir

Czerwone, Półwytrawne. Niezwykle aromatyczne wino. Ma łagodny, harmonijny smak z aromatem malin i fiołków. Świetne do delikatnych mięs i samodzielnego picia. Wino dostępne w sieci sklepów: Max Xavier, Merco, Merkus, Spar, Rossmann, Auchan, Stokrotka.

Mołdawska Kraina Pinot Noir

Czerwone, Półwytrawne. Bukiet malin, czereśni, dojrzałych truskawek. Pełny, owocowy smak z przyjemną słodyczą na finiszu. Wino dostępne w sieci sklepów: Max Xavier, Merco, Merkus, Spar, Rossmann, Netto

Mołdawska Kraina Muscat

Białe, Półsłodkie. Bukiet winogron, gruszek, zielonych jabłek. W smaku lekkie i orzeźwiające, z miękkim subtelnym, migdałowym finiszem. Wino dostępne w sieci sklepów: Max Xavier, Merco, Merkus, Spar, Rossmann, Netto

Uneori Merlot

Czerwone, Wytrawne. Dobrze zbudowane wino z charakterem, o głębokim i intensywnym kolorze śliwki i aromatach owoców jagody oraz przypraw. Bogate w smaku, wyważone, z nutą wanilii pochodzącej z dębowej beczki. Wino dostępne w sieci sklepów: Auchan.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wymagana rezerwacja: Tak
Godziny zwiedzania: 11:00 - 18:00
Cena biletu: Od 7 euro
Praktyczne języki: angielski, rumuński, rosyjski

Usługi dostępne na miejscu:

  • Restauracja (11:00 – 22:00)

położenie

Położenie winnicy

CODRU

Region położony w centralnej części kraju, pokryty w 61 200 hektarach winnicami. Poprzecinany jest dolinami, pagórkami i małymi rzeczkami. Dęby (lokalna odmiana gorun) i lasy lipowe stanowią 25% powierzchni tego terenu, co znacząco wpływa na jego mikroklimat. Strefa ta sprzyja uprawie odmian białego wina (Feteasca Alba, Muscat, Tramines, Chardonnay), win musujących i szlachetnych win czerwonych.

150 – 400 m nad poziomem morza
500 – 600 mm średnie roczne opady
Słoneczne dni w roku: 290 – 320
9-9,5°C średnia temperatura

GALERIA